Podsumowanie konferencji „Misja 1,5°C Wrocław – Biznes dla Klimatu”
Jednym z najgłośniejszych haseł w 2024 roku jest z pewnością zrównoważony rozwój. Po części jest to zasługa wciąż postępujących przepisów (nie tak dawno temu Rada UE przyjęła chociażby dyrektywę CSDD). Ostanie miesiące wypełniały więc liczne wydarzenia związane z ESG i raportowaniem niefinansowym, takie jak konferencja „Misja 1,5°C Wrocław – Biznes dla Klimatu”. A ponieważ wzięli w niej udział również nasi eksperci, chcemy opowiedzieć krótko, co się działo w jej trakcie.
Cel: zerowa emisja miast do 2030 r.
Wrocław jest jednym z pięciu miast w Polsce, które realizuje inicjatywę Komisji Europejskiej pod nazwą Misja Neutralnych Klimatycznie i Inteligentnych Miast do 2030 roku. W jej ramach współtworzony jest również Miejski Kontrakt Klimatyczny. Dokument jeszcze nie powstał, ale ma obejmować działania interesariuszy, mające na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej. Ma być więc swoistym drogowskazem dla tysięcy miast w Unii Europejskiej.
Spotkanie lokalnych przedsiębiorców z władzami miasta
Sama konferencja stała się platformą do dyskusji na linii biznes – władze Wrocławia. Rozmawiano przede wszystkim o tym, w jaki sposób miasto i lokalne firmy mogą współpracować na drodze do zerowej emisji. Dialog ten miał pozwolić m.in. na:
- zaplanowanie wspólnych działań publiczno-prywatnych,
- złagodzenie wyzwań,
- zaplanowanie infrastruktury i regulacji miasta,
tak, aby osiągnięcie neutralności klimatycznej było możliwe w założonym terminie.
Panel dyskusyjny „ESG w biznesie i w Mieście – razem czy osobno?” – podczas konferencji Misja 1,5°C Wrocław – Biznes dla Klimatu
W czasie konferencji można było usłyszeć różnych przedstawicieli biznesu, w tym m.in. z AdREM ENERGY, 3M czy Sodexo Polska. Nie zabrakło również naszego wkładu merytorycznego. Michał Bogacz opowiedział o regulacjach prawnych dotyczących powstrzymywania zmian klimatycznych i zapobiegania ich skutkom. Wprowadził też uczestników w temat analizy istotności oraz podejścia do ESG od strony prawnej.
Michał Bogacz podczas konferencji Misja 1,5°C Wrocław – Biznes dla Klimatu
Nie zabrakło ciekawych prezentacji, w których prelegenci dzielili się swoimi doświadczeniami z realizacji różnych projektów proklimatycznych. W czasie spotkania przedstawiono również korzyści płynące z działań na rzecz neutralności klimatycznej, w tym długoterminowe efekty wdrożenia ESG.
Ważnym elementem spotkania była możliwość podpisania deklaracji w sprawie współpracy w ramach Misji Neutralnych Klimatycznie i Inteligentnych Miast.
Platforma do wymiany wiedzy i doświadczeń
Spotkanie dostarczyło uczestnikom sporej dawki wiedzy na tematy raportowania ESG czy dekarbonizacji. Jesteśmy też przekonani, że otworzyło oczy tych osób, zwłaszcza przedsiębiorców, które niekoniecznie były świadome wagi zrównoważonego rozwoju.
Ten aspekt edukacyjny spotkania jest naszym zdaniem bardzo ważny, bo choć raportowanie niefinansowe jest obowiązkowe dla coraz większej liczby podmiotów, to małych przedsiębiorców również warto uwrażliwiać na aspekty związane ESG.
Ogromną wartością były jednak nie tylko prelekcje i panele dyskusyjne, ale również liczne rozmowy zakulisowe. Jak mówi Michał Bogacz – „wydarzenie zapoczątkowało platformę do wymiany wiedzy, doświadczeń i kontaktów w zakresie ESG, która – mamy nadzieję – będzie dalej kontynuowana. Cieszymy się również, że nasze lokalne podwórko – Wrocław – jest zaangażowane w tak duży i ważny projekt”.
Jeśli chcą Państwo uzyskać wsparcie w działaniach związanych ze zrównoważonym rozwojem, to zachęcamy do kontaktu.